U.S. Amateur Team West - 2002


  • Cross Table
  • Team Prizes
  • Individual Prizes


    The 2002 U.S. Amateur Team West drew 54 teams, up 6 from last year. Final team standings, along with team 7 individual awards are given here. we also have some selected games, in pgn text format.

    U.S. Amateur Team West 2002 -- Final Standings:

    #Team NameRtngRd 1Rd 2Rd 3Rd 4Rd 5Rd 6Total
    1ENRON SHREDDERS AND THE LORDS OF THE KIq2199 W18W5W10W8D2W3 5
    2EMANUELLE2194 W17W13W6W4D1D7 5
    3PETERS' TEAM2192 W34W14W9W16W8L1 5
    4THE FELLOWSHIP OF THE KING1990 W23W32W11L2W16D6 4
    5NONE OF THE ABOVE1978 W28L1W25W22W9D11 4
    6OLD MAN HANKEN AND THE THREE AMIGOS2160 W41W26L2W19W27D4 4
    7AAA KINGS2113 W47W22L16W26W10D2 4
    8THE SMART ALEKHINES2186 W43W19W12L1L3W30 4
    9HAIRY POTZER AND THE SORCERERS STONED2160 W35W15L3W14L5W27 4
    10FILIPINO CHESS2171 W25W20L1W24L7W26 4
    11PAWNCHESS PILOTS2158 W40D24L4W15W18D5 4
    12PINOY EXPRESS2046 W42W29L8D13W17D16 4
    13NATIONAL CHESS CLUB USA1903 W36L2W34D12D30W23 4
    14ALONDRA PARK SHIPIN' MATES1911 W37L3W35L9W41W22 4
    15NEVER MIND THE RATINGS; BEWARE OF THE Sq1838 W51L9W44L11W28W24 4
    16HURDLE THIS!2191 W39W27W7L3L4D12 3
    17KLEIN'S TEAM1778 L2W28D20W33L12W37 3
    18BEHIND ENEMY PAWNS1794 L1D23W36W38L11W35 3
    19THE STEM CELL MATES1888 W49L8W29L6D35W34 3
    20VIDAL BROTHERS1964 W31L10D17D40D34W25 3
    21UNITED WE SIT1870 L38W31D42L23W36W39 3
    22CHESSBORGS1797 W44L7W32L5W29L14 3
    23BARELY LEGAL MATES1630 L4D18W39W21D24L13 3
    24PETRIFIED PUSHED PAWNS1967 W52D11W30L10D23L15 3
    25DUDE, WHERE'S MY QUEEN?1793 L10W37L5W46W45L20 3
    26USC1858 W50L6W43L7W40L10 3
    27CHESS MASTER WANNABEES1856 W48L16W41W45L6L9 3
    28WE CAN'T WIN, SO PLEASE VOTE FOR US FORq1581 L5L17W52W43L15W41 3
    29AAA TIGERS1592 W45L12L19W44L22W47 3
    30ORPHANED POLGAR BROTHERS1861 D46W54L24W42D13L8 3
    31BLACK ROOK DOWN1578 L20L21W48L34W51W43 3
    32MONROE A1539 W53L4L22L41W44W40 3
    33BLACK KNIGHT DOWN1873 D54D38D40L17D37W42 3
    34KINGS OF BLUNDER1776 L3W49L13W31D20L19 2
    35LA PALMA CURMUDGEONS1755 L9W50L14W51D19L18 2
    36UNDULATING CHESS (LA)1501 L13D39L18W49L21W46 2
    37AAA LIONS1509 L14L25W50W47D33L17 2
    38MILK AND ROOKIES1358 W21D33L45L18L39W50 2
    395TH STREET KING HUNTERS1776 L16D36L23W54W38L21 2
    40BEST TEAM NAME1732 L11W48D33D20L26L32 2
    41CHESS CHAMPION SCHOOL1754 L6W52L27W32L14L28 2
    42WEST VALLEY RAIDERS1650 L12W51D21L30D46L33 2
    43WE WERE TORTURED AT THE PCC1671 L8W53L26L28W48L31 2
    44GM JESUS ON BOARD 1875 L22W47L15L29L32W54 2
    45CLUB DE AJEDREZ ALEPH1987 L29W46W38L27L25U--- 2
    46CHABAD1328 D30L45W54L25D42L36 2
    47VALENCIA KNIGHTS1866 L7L44W53L37W52L29 2
    48ALL THE PRESIDENT'S MEN1322 L27L40L31W53L43W51 2
    49UNITED WE CHECKMATE1410 L19L34L51L36W53W52 2
    50OSCAR'S PATZERS1290 L26L35L37H---W54L38 1
    51THE SCWRs1062 L15L42W49L35L31L48 1
    52MONROE B1160 L24L41L28B---L47L49 1
    53VALENCIA 31392 L32L43L47L48L49B--- 1
    54VALENCIA 21649 D33L30L46L39L50L44
    55TEAM CHESS PALACE2185 U---U---U---U---U---U--- 0
    56MATT'S TEAM1900 U---U---U---U---U---U--- 0
    573H1501 U---U---U---U---U---U--- 0


    U.S. Amateur Team West 2002 -- Team Awards:

    1st: Enron Shredders and the Lords of the Kings, 5- (Levon Altounian, Karl Yee, Andrey Krasnov, Simon Haham)

    2nd: Emanuelle, 5-1 (Emanuelle Sogradian, Vladimir Serpik, Ilia Serpik, Ed Cohen)

    3rd: Peters' Team, 5-1 (Jack Peters, Stephen Jones, Takashi Iwamoto, Michael Carr)

    U2100: Fellowship of the King (rated 1990!), 4-1 (Eric Ferguson, Randall Hough, Darell Yap, Randy Higa)

    U2000: None of the Above, 4-1 (Eric Kuniholm, Cory Evans, Elliot Liu, Marina Asami)

    U1800: Enron Can't Lose Faster Than Us, 3-2 (Jeff Klein, Jerome Levin, Neil Bershad, Kevin Scull)

    U1600: AAA Tigers, 3-3 (David Ayvazyan, Edgar Zardayan, Grigor Karaoglanyan, Gevork Vardaryan)

    U1400: Milk and Rookies, 2-3 (Randy Smolensky, Richard Okubo, Alicia Narducci, Max Gibbons)

    Top Industrial Team: Alondra Park Shipin' Mates

    Top College Team: Barely Legal Mates (Harvey Mudd College)

    Top Junior Team: Monroe A

    Best Team Name: 1st We Can't Win, So Please Vote For Us For Best Team Name; 2nd Hairy Potzer and the Sorcerers Stoned


    U.S. Amateur Team West 2002 -- Board Prizes:

    1: Levon Altounian, 5-

    2: Stephen Jones, 5-

    3: Ron Hoffman, 5-1

    4: Ed Cohen, 6-0

    Alt: Charles Bradshaw, 4-


  • Return to Recent Events page
  • Return to SCCF Home page


    1